Powrót

Energia prosto ze słońca na nowych zasadach

 

Nowelizacja prawa budowlanego to prawdziwy przełom dla wszystkich inwestorów. Prawnicy też nie mają wątpliwości, dawno nie wprowadzano tak szerokich zmian. W tym artykule skupiamy się na zmianach dla inwestorów zainteresowanych energią słoneczną. Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja prawa budowlanego w zakresie fotowoltaiki i na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

Nowelizacja wprowadza dodatkowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych. Nowością jest wprowadzenie obowiązku uzgodnienia projektu instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który stwierdzi jej zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Kogo to dotyczy? Każdego, kto zamierza montować instalację fotowoltaiczną o mocy elektrycznej większej niż 6,5 kW. Dodatkowo taka instalacja będzie musiała zostać zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast dla instalacji fotowoltaicznej przekraczającej moc 50 kWp trzeba dodatkowo uzyskać pozwolenie na budowę.

W myśl nowych przepisów nie ma znaczenia przeznaczenie budynku, na którym umiejscowiona zostanie instalacja. Co to oznacza dla inwestorów? To znaczy, że każdy będzie musiał dokonać tych samych czynności, tak w przypadku montażu paneli na budynku mieszkalnym jak i biurowym, czy magazynowym. Jedynym wyróżnikiem jest parametr mocy instalacji.

Jednak najczęściej montowane na dachach domów jednorodzinnych instalacje, nadal pozostaną poza wyżej wskazaną kontrolą stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dlaczego? Ponieważ ich moc zwykle nie przekracza 6,5 kW.

 

 Adam Świecki